Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Zarabianie przez Internet

Zarabianie przez Internet

    Zarabianie przez Internet

    Zarabianie przez Internet to coraz powszechniejsza forma zyskiwania dodatkowego, a nawet stałego źródła dochodów. W dobie kryzysu, szalejącej inflacji oraz rosnącej popularności pracy zdalnej wiele osób szuka sposobów na zarabianie przez Internet.

    Zarabianie przez Internet nie jest wcale taką łatwą dziedziną. Przynajmniej na początku, kiedy nie mamy doświadczenia. Nie pomaga też fakt, że opcji na zarabianie przez Internet jest masa. A w ogromie możliwości trzeba wybrać tą najlepszą dla siebie.

    Dlatego zebraliśmy tylko przetestowane przez siebie metody na zarabianie przez Internet. Są to opcje wyłącznie legalne oraz dochodowe. Oczywiście efekty jak zawsze zależą od naszego zaangażowania i poświęconego czasu. Oto kilka z nich:

    Promocje bankowe

    No to jest chyba najłatwiejszy sposób na zarabianie przez Internet. Co prawda, nie zawsze jest możliwe wykonanie wszystkiego bez ruszania się z domu. Jednak większość kroków, za które zostaniemy wynagrodzeni wykonamy głównie online.

    Plusami takiej formy zarabiania przez Internet są:

    • Brak wkładu własnego i szczególnych umiejętności – nie inwestujemy własnych środków, aby dostać wynagrodzenie.
    • Łatwość i klarowność tego, co należy zrobić, aby uzyskać efekt finansowy (zobacz jakie są aktualne promocje bankowe).
    • Pewne pieniądze – wiesz dokładnie co musisz zrobić, ile za to zarobisz i kiedy otrzymasz pieniądze.
    • Brak konieczności rozliczeń z Urzędem Skarbowym – premia z promocji bankowych jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
    • Możliwość skorzystania z promocji bankowych w różnych bankach w tym samym czasie, co daje dochody nawet ponad 2000 zł

    Minusy dorabiania na promocjach bankowych:

    • Ograniczone dochody – nie można co miesiąc od nowa otwierać i zamykać konta w tym samym banku i kolejny raz zgarnąć nagrody, ponieważ są okresy karencji po których można skorzystać ponownie z promocji. Choć zwykle banki nie wykluczają korzystania z promek swoich innych produktów (np. można otrzymać premię za konto a potem za kartę kredytową – karencja dotyczy zazwyczaj tego samego produktu). Okresy karencji opisujemy na każdej z aktualnych promocji bankowych
    • Konieczne jest dobre zrozumienie promocji, aby otrzymać premię – oczywiście na to jest sposób. Najlepiej zrobić sobie checklisty aktywności do zrobienia na każdym koncie i przykładowo zrobić wszystko jednego dnia na każdym z promocyjnych kont (lub w przeciągu kilku dni)

    Wypełnianie ankiet

    Ankiety badające preferencje konsumentów są często wybieraną opcją zarabiania przez Internet dla początkujących. Jednak trzeba uważać, bo w sieci jest wiele możliwości dających dodatkowy dochód z wypełniania ankiet a nie każda z firm jest wypłacalna.

    Zebraliśmy tylko uczciwe i sprawdzone działalności w artykule Zarabianie na ankietach – najlepsze platformy.

    Plusy wypełniania płatnych ankiet:

    • Zarabianie w 100% online – wystarczy dostęp do Internetu i czas na odpowiedzi na pytania w ankietach.
    • Możliwość wykonywania „pracy” w tak zwanym „międzyczasie” – wypełnianie ankiet to prosta czynność, więc możesz to robić gdziekolwiek, gdzie działa Internet angażując czas, w którym i tak się nudzisz, np. podczas czekania na spóźniającego się znajomego, w poczekalni u lekarza, w kolejce w sklepie, na poczcie czy jadąc komunikacją miejską.
    • Wynagrodzenie nie tylko w złotówkach – w czasach słabiejącej waluty PLN na wielu platformach można zarabiać w dolarach (linki znajdziesz tutaj), który “trzyma” wartość względem złotego.

    Minusy zarabiania na ankietach:

    Zlecenia internetowe

    Zarabianie przez Internet jest również możliwe dzięki wykonywaniu podzleconych prac na rzecz klienta jako freelancer. Może to być przykładowo pisanie artykułów, tworzenie transkrypcji do nagrań, obróbka graficzna, prowadzenie mediów społecznościowych, przeprowadzanie kampanii reklamowych, budowanie stron internetowych, obsługa klientów w formie zdalnej (telefoniczna, mailowa) i wiele innych zadań, które można wykonać nie ruszając się z domu.

    Oczywiście taka forma zarabiania przez Internet wymaga wiedzy i umiejętności. Jednak można ją nabyć również online, przykładowo na platformach Udemy czy Strefa Kursów. Wiele internetowych kompetencji można nauczyć się także bezpłatnie w kursów przygotowanych przez Google na stronie Internetowe Rewolucje.

    Plusy pracy jako freelancer:

    • Rozwijanie kompetencji, które mogą się przydać również na etacie lub we własnym biznesie – doświadczenie zdobyte w wykonywaniu zleceń opartych na wiedzy i umiejętnościach można wykorzystać potem w przekwalifikowaniu się w pracy zawodowej lub stworzeniu własnego biznesu online
    • Elastyczność czasu pracy – przynajmniej w większości rodzajów zleceń, np. tworzenie stron internetowych, pisanie artykułów, itp. Poza deadline’ami, na które umawiamy się z klientami możemy pracę organizować według własnego harmonogramu zachowując oczywiście terminy. Wyjątek stanowią zlecenia dotyczące bieżącej obsługi klienta (mailowa, telefoniczna) – tutaj zwykle godziny są narzucone.
    • Z czasem wyższe stawki za wykonywaną pracę – wraz z rosnącym doświadczeniem i bazą klientów możemy negocjować coraz większe kwoty za zlecenia

    Minusy zarabiania przez Internet na zleceniach online:

    • Poza pracą nad zleconymi projektami trzeba poświęcać czas i energię na szukanie klientów – na początku może się okazać, że większą część czasu przeznaczamy na marketing swoich usług i poszukiwanie zleceń niż na samo ich wykonywanie; oczywiście z czasem proporcje się powinny zmienić, dzięki stałym klientom i ich poleceniom
    • Rozliczanie dochodów – niektórzy freelancerzy decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej, co wiąże się z kosztami, m. in. ZUS. Na początek można skorzystać z Inkubatora Przedsiębiorczości lub rozliczania podatków przez portal ze zleceniami, np. Useme
    • Zarabiasz tylko wtedy, kiedy pracujesz – otrzymujesz wynagrodzenie za wykonaną pracę, więc za urlop, chorobowe, itp. nikt Ci nie zapłaci. Wyjątek stawowi sytuacja, w której masz na tyle dużą bazę klientów, że nie „wyrabiasz” czasowo z realizacją zleceń i podzlecasz je innym freelancerom z naliczoną prowizją dla siebie lub zatrudniasz podwykonawców.
    • Ryzyko niezapłacenia przez klienta za naszą pracę – Niestety zdarzają się przypadki, kiedy mimo wykonania usługi dla klienta, freelancer nie otrzymał zapłaty. Ryzyko jest większe jeśli samodzielnie szukamy zleceń będąc na jednoosobowej działalności gospodarczej. Wtedy konieczne jest wdrożenie działań windykacyjnych. Zabezpieczeniem przed takimi sytuacjami są portale, które najpierw otrzymują pieniądze od zleceniodawcy a po jego akceptacji wykonanej przez nas pracy wysyłają wynagrodzenie na nasze konto. Oczywiście za pośrednictwo pobierają prowizję, ale mamy pewność, że otrzymamy należne pieniądze. Przykładem jest Useme.

    Twórczość internetowa

    Ten sposób zarabiania przez Internet jest dużo bardziej wymagającym zajęciem. Aby zbudować znaną markę osobistą i stworzyć wierną społeczność, przynoszącą dochody potrzebujemy zaangażować w to dużo czasu i ogromu pracy.

    Tutaj efekty finansowe nie są łatwe do sprecyzowania. Zarobki blogerów, youtuberów czy ogólnie influencerów w mediach społecznościowych są bardzo zróżnicowane. Nie zawsze też ilość włożonej pracy, czasu i energii jest współmierna do dochodów.

    Tutaj liczy się również dobry pomysł, znalezienie odpowiedniej niszy, dobrze dobranej grupy docelowej i masę szczęścia aby w odpowiednim czasie „wstrzelić się” w potrzeby rynku.

    Trzeba też liczyć się z tym, że to jest biznes dla wyjątkowo wytrwałych i głęboko wierzących w siebie oraz w wartość tego, co się tworzy. Początki są takie, że dużo się poświęca czasu i nakładu pracy, zaś efekty finansowe są mizerne lub wręcz zerowe. Za to z czasem dochody z działalności zaczynają rosnąć jednocześnie wymagając zwykle coraz mniejszego zaangażowania w przeliczeniu na stawkę godzinową.

    Plusy zarabiania jako twórca internetowy:

    • Nieograniczone dochody – wielu twórców internetowych zarabia miesięcznie dużo więcej niż na przeciętnym etacie
    • Elastyczność w działaniu – sami decydujemy co robimy, jak, gdzie i kiedy
    • Wiele możliwości zarabiania – np. współprace z markami, programy partnerskie czy własne produkty cyfrowe, np. kursy, e-booki
    • Nauka wielu przydatnych umiejętności – np. pisanie artykułów, zasady SEO, obróbka grafiki i nagrań, publiczne wystąpienia, marketing internetowy i wiele innych
    • Poznawanie znanych i przedsiębiorczych osób z internetowego świata – twórcy internetowi zapoznają się nawzajem we wspólnych wywiadach, projektach czy na konferencjach z tematyki biznesu online

    Minusy budowania dochodu jako twórca internetowy:

    • Zwykle potrzebna jest duża ilość czasu i zaangażowania zanim pojawią się pierwsze zadowalające efekty finansowe
    • Nigdy nie wiadomo ile się zarobi – dochody są niepewne i rzadko można przewidzieć ich przybliżoną wysokość na dany miesiąc/kwartał/rok
    • Możliwość utraty źródła dochodu – przykładowo blokada konta na Instagramie, na którym się zarabiało, zmiana trendów i preferencji społeczności, itp.

    Własny sklep internetowy

    Na czym można najwięcej zarobić w sieci? Na sprzedaży. Istnieje wiele modelów handlu online, a jeden z nich to własny e-commerce. Tutaj na start potrzebny jest kapitał. Po pierwsze potrzebujemy pieniądze na zatowarowanie e-sklepu. Drugim stałym kosztem będzie logistyka związana z obsługą zamówień i ewentualnie zwrotów.

    Prawdopodobnie trzeba będzie zatrudnić pracowników, którzy będą się zajmowali pakowaniem przyjmowaniem dostaw oraz pakowaniem i wysyłaniem paczek. Do tego potrzebujemy również powierzchni magazynowej, w której będzie składowany towar.

    Oczywiście na samym starcie sklepu internetowego, mając nieduże produkty możemy samodzielnie zająć się częścią logistyczną. Można przecież składować towar w domu czy garażu, osobiście pakować i nadawać przesyłki oraz zajmować się obsługą reklamacji.

    Zarabianie przez Internet w segmencie e-commerce jest możliwy również w innych formach niż własny sklep internetowy, którym się zajmujemy od A do Z. Istnieją również modele takie jak drophipping czy fulfillment, o których przeczytasz w dalszej części artykułu.

    Zalety prowadzenia własnego e-sklepu

    • Nieograniczone możliwości zarobku – sprzedaż jest kluczową formą zarabiania przez Internet
    • Swoboda w działaniu – sami decydujemy o sposobie i czasie pracy, dobieramy asortyment i narzucamy marże.
    • Oryginalność oferty – możemy korzystać z różnych dostawców z kraju i zagranicy, część może być unikatowa na naszym rynku, co wyróżni nas na tle innych.
    • Możliwość zarabiania 24/h 7 dni w tygodniu – w przeciwieństwie do sklepu stacjonarnego, który musi ktoś obsługiwać na miejscu, aby sprzedawać produkty, e-sklep może generować nowe zamówienia o każdej porze dnia i nocy.

    Wady zarabiania przez Internet na sprzedaży we własnym e-sklepie

    • Kapitał początkowy na start – tutaj trzeba policzyć ile potrzebujemy pieniędzy na samo „ruszenie ze sklepem”. Nawet jeśli nie zatrudniamy pracowników od samego początku to musimy mieć budżet na zatowarowanie. Do tego warto byłoby mieć przygotowaną poduszkę finansową na najbliższe miesiące oraz środki na promocję sklepu.
    • Koszty logistyki – o ile na początku realizujemy zamówienia z własnego domu to w przypadku jeśli decydujemy się na samodzielne zarządzanie logistyką przy dużej sprzedaży to generuje spore koszty. Będzie to wynajem magazynu oraz pracownicy, którzy obsługują zamówienia.
    • Ryzyko finansowe – stałe koszty w postaci pracowników i wynajętej przestrzeni magazynowej mogą przerosnąć zyski ze sprzedaży.
    • Rozliczenia ze Skarbem Państwa – podatki, ZUSy i inne koszty działalności mogą być sporym wyzwaniem dla początkującego e-przedsiębiorcy.

    Dropshipping

    Dropshipping jest modelem sprzedaży internetowej, w której za zadanie mamy zdobyć klienta, a hurtownia sama zapewnia całą logistykę. W praktyce wygląda to tak, że nawiązuje się współpracę z hurtownią lub producentem, które działają w modelu dropshippingu. Potem zdobywa się klientów na wybrany przez siebie towar, który następnie jest wysyłany do odbiorców bezpośrednio z magazynu.

    Czyli na żadnym etapie nie jesteśmy właścicielem towaru. Jesteśmy po prostu pośrednikiem między kupującym a producentem/hurtownią. Nie musimy się martwić o pracowników, magazyn, wysyłki towaru, itp.

    Zarabianie przez Internet w formie dropshippingu wymaga stworzenie e-sklepu. Popularnymi platformami są przykładowo Shopper, PrestaShop lub Sky-shop. Warto kierować do niego potencjalnych klientów poprzez działania marketingowe (również płatne reklamy).

    W modelu dropshippingu można również sprzedawać produkty własnego projektu, dzięki czemu wyróżnimy się na tle konkurencji. Przykładowe platformy działające w ten sposób to: Cupsell czy Spreadshirt.

    Plusy droppshippingu:

    • Niski próg wejścia – na start nie potrzebujemy inwestowania w towar, wynajem powierzchni magazynowej czy pracowników obsługujących dostawy, wysyłki i całej biurokracji związanej ze sprzedażą
    • Zaangażowanie czasowe tylko w sprzedaż – tak jak punkt wyżej, nie tracimy czasu na organizację całej logistyki, wyłącznie zdobywanie klientów
    • Brak ryzyka finansowego – a właściwie to mniejsze ryzyko finansowe, ponieważ nie stracimy pieniędzy na niesprzedający się, zalegający na magazynie towar, koszty wynajmu powierzchni czy związane z pracownikami. Jednak można przeinwestować środki na niedochodową  reklamę, np. na Google Ads czy Facebooku

    Minusy dropshippingu:

    • Brak wpływu na jakość towaru, szybkość i opakowanie wysyłek, itp. – wprawdzie można nawiązać współpracę z wieloma producentami czy hurtowniami, aby mieć szerszy wybór produktów, jednak wtedy klient otrzymuje paczki z różnych magazynów, co może być niewygodne i droższe.
    • Duża konkurencja – niski próg wejścia w taki sposób zarabiania przez Internet jest jednocześnie wadą, ponieważ w ten biznes może wejść praktycznie każdy.
    • Ryzyko podatkowe – niestety w naszym polskim prawie interpretacje Urzędów Skarbowych dotyczących dropshippingu bywają różne. Z zasady powinno się rozliczać wyłącznie z naszej marży, czyli różnicy pomiędzy ceną kupna przez klienta a ceną produktu naliczoną przez hurtownię. Jednak zdarzały się przypadki, że Urząd Skarbowy potraktował dropshipping jako zwykłą sprzedaż, naliczył podatek od całości i orzekł karę wraz z odsetkami.
    • Brak kontroli nad stanami magazynowymi – wprawdzie widzimy aktualne stany danego produktu jaki widnieje obecnie w hurtowni, ale jesteśmy jednym z wielu podobnie współpracujących podmiotów. Wówczas istnieje ryzyko, że przepalimy budżet na kampanię reklamową, a w trakcie jej trwania towar zniknie z hurtowni przez realizację zamówień innych osób działających w dropshippingu i zabraknie towaru na nasze zapotrzebowanie.

    Sklep internetowy w model fulfillment

    Jest to sposób sprzedaży, w którym podobnie jak w dropshippingu obsługą logistyczną zajmuje się zewnętrzna firma. Różnica polega na tym, że w tym procesie stajemy się również właścicielami towaru. Czyli w praktyce wygląda to tak, że samodzielnie wybieramy produkty i dostawców. Następnie zamawiamy artykuły na sprzedaż płacąc własnymi środkami do magazynu obsługiwanego przez zewnętrzną firmę. A ta wysyła zakupiony przez klientów towar bezpośrednio do nich.

    Jest to o tyle wygodne, że nie musimy samodzielnie (lub z pomocą pracowników) przyjmować dostaw, pakować paczek do wysyłki czy szukać odpowiedniej wielkości powierzchni magazynowej. Która przecież z czasem może się zmieniać. Zwłaszcza jeśli firma się rozwija – wtedy potrzebujemy coraz więcej miejsca na składowanie towaru.

    Popularne firmy, którym można zlecić obsługę logistyczną swojego e-sklepu to przykładowo: Magpack, Omnipack czy InPost.

    Plusy sprzedaży w modelu fulfillment:

    • Samodzielnie wybieramy produkty, które będziemy sprzedawać w naszym e-sklepie – w przeciwieństwie do dropshippingu sami decydujemy o asortymencie. Możemy zamawiać produkty u różnych dostawców z Polski, jak i z zagranicy, co daje nam wyjątkowość oferty.
    • Brak konieczności zatrudniania pracowników magazynowych – za tą sferę działalności odpowiada zewnętrzna firma, dlatego nie musimy się martwić rekrutacją, chorobowymi czy wypowiedzeniom umów przez pracowników.
    • Elastyczna wielkość powierzchni magazynowej – dostosowujemy koszty wynajmu magazynu do aktualnych potrzeb, nie płacąc dzięki temu za niewykorzystane miejsce.
    • Wybór sposobu pakownia wysyłki – w odróżnieniu od modelu drophippingu możemy umówić się z firmą logistyczną na indywidualny sposób opakowania paczek wysyłanych do klientów
    • Niemalże pasywne źródło dochodu – oczywiście po konkretnym rozkręceniu sprzedaży i zautomatyzowaniu procesów. W zasadzie jeśli mamy już odpowiednią gamę produktów, sprzedaż funkcjonuje niemalże na automacie i logistyka jest zlecona na zewnątrz to możemy powiedzieć, że zarabiamy, kiedy śpimy. Wystarczy wszystko dobrze poukładać, aby jak najwięcej działo się bez naszego udziału.

    Minusy własnego e-sklepu w modelu fulfillment:

    • Kapitał konieczny na zatowarowanie – w odróżnieniu od drophippingu jesteśmy właścicielami towaru, który sprzedajemy, więc zazwyczaj musimy za niego zapłacić z góry przy zamawianiu dostaw.
    • Ryzyko finansowe – produkty, które kupimy dla naszego sklepu mogą się nie sprzedać, przeterminować, zniszczyć, itp. To przynosi nam straty materialne.

    Amazon Kindle Direct Publishing

    Zarabianie przez Internet na Amazon KDP polega na tym, że tworzymy produkty w formie cyfrowej, np. e-booki, kolorowanki, terminarze czy nawet zwykłe zeszyty do szkoły. A następnie Amazon drukuje je „na żądanie” i dostarcza do klienta. Czyli wersja papierowa produktu powstaje dopiero wtedy, kiedy klient złoży takie zamówienie.

    Jest to o tyle ciekawa opcja na zarabianie przez Internet, że nie musimy ponosić żadnych kosztów na starcie. Jedynie inwestujemy czas w tworzenie produktu i wystawianie go na sprzedaż. Warto przy tym zaznajomić się chociaż z podstawami obróbki graficznej (nawet w darmowych programach takich jak Canva). A także z obsługą platformy Amazon.

    Sprzedaż na Amazon KDP wymaga jednak odpowiedniej wiedzy na początek. Jest to o tyle ważne, że nietrudno jest o „bana” przez złamanie praw autorskich lub użycie zakazanych słów kluczowych do promowania swoich produktów.

    Wiedzę można zdobywać również online. Dla początkujących twórców na Amazon KDP dobrą opcją jest przykładowo kurs Produkt24.

    Amazon nie jest jeszcze zbyt popularny w Polsce. Na naszym rynku dominuje jednak Allegro. Dlatego warto publikować swoje produkty również w innych krajach, gdzie ludzie chętniej kupują na tej platformie, np. USA.

    Do tworzenia prostych produktów, jak przykładowo zeszyty, nie potrzebujemy zaawansowanej znajomości języka angielskiego. Wystarczą podstawy czy choćby nawet wpieranie się przy pomocy Google Translator.

    Zalety zarabiania przez Internet na platformie Amazon KDP

    • Brak konieczności inwestowania środków na start – oczywiście biorąc to zajęcie na poważnie warto się wcześniej wyedukować z darmowych źródeł lub dzięki płatnym kursom Amazon KDP.
    • Nie trzeba zakładać działalności gospodarczej – rozliczamy się jako twórca na zasadzie praw autorskich (tzw. tantiemy).
    • Nieograniczone możliwości finansowe – jeśli nasz produkt będzie dobrze się sprzedawał to możemy zyskać bardzo wysokie dochody.
    • Zarobki w Euro – sprzedając na rynkach zagranicznych zarabiamy w obcej walucie, która jest stabilniejsza względem złotego.

    Wady sprzedaży na Amazon KDP

    • Konieczność poświęcenia na początek czasu na samą naukę platformy oraz panujących na niej zasad.
    • Można stracić pasywny dochód przez naruszenie warunków regulaminu – trzeba się bardzo pilnować i być na bieżąco z regułami platformy.

    Podsumowanie – sposoby na zarabianie przez Internet.

    Jak widać opcji jest sporo, choć jest ich oczywiście o wiele więcej. W artykule zostały umieszczone tylko sprawdzone i legalne metody tworzenia dochodu z sieci. Od najprostszych i dostępnych dla każdego, jak Promocje bankowe. Po bardziej zaawansowane i wymagające inwestycji na start jak przykładowo własny sklep internetowy.

    A Ty jakie masz pomysły na zarabianie przez Internet? A może testowałeś już któryś z wymienionych w artykule? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.